Dalyviai 2022

Square

Kazuhiro Yajima (Japonija)
„Bee House“
V. Putvinskio g. 22, Kaunas 44212
„Bee House“ projekto tikslas – prisiminimus paveldėjusius pastatus paversti mediniais bičių namais. Taip žiūrovas dar kartą pažvelgs į vietos atmintį, įvertins vietos istoriją. Prireiks šiek tiek laiko, kol bitės iš tikrųjų apsigyvens, bičiuliai aplankys, tačiau tai natūralus procesas.
Kazuhiro Yajima – architektas, siekiantis išplėsti architektūros reikšmę ir aktyviai dalyvaujantis Europos kultūros sostinių programose [Ryga 2014, Pilzenas 2015, Pafas 2017].
www.kyarchitect.info

Giedrius Bučas ir Džiugas Karalius
„Vaikų alėja“
Viešojo transporto stotelė „KTU inžinerijos licėjus“, Vaidoto g. 34, Kaunas
Skulptūrinė erdvė „Vaikų alėja“ – puikus taktinio urbanizmo pavyzdys, atkreipiantis dėmesį į visuomenės poreikį viešoje erdvėje turėti draugišką aplinką praeiviams, iš mokyklos atėjusiems vaikams ar iš užkandinės išėjusiems klientams. Skverelis tarp parduotuvės, užkandinės, stotelės ir KTU Inžinerijos licėjaus kiekvieną dieną gausiai prisipildo vietos gyventojų, karių, praeivių ar vaikų. Kūrėjai jiems siūlo du skulptūriškus suolus, ant kurių visi galės bendrauti, valgyti, žaisti, ilsėtis ar smagiai leisti laiką. Magenta spalva tik dar labiau sustiprins trauką, o konstrukcija iš senų grindų lentų, po rekonstrukcijų likusių gegnių suteiks medžiui dar vieną progą būti naudingam.
Giedrius Bučas – socialinės inciatyvos „Kūrybos kampas 360°“ įkūrėjas, pokyčių lyderis, visuomenininkas, socialinis verslininkas, žygio pėsčiomis aplink mūsų šalį „Už švarią Lietuvą“ iniciatorius, įvairių kitų iniciatyvų, meninių instaliacijų autorius.
Džiugas Karalius – architektas ir menininkas, kuriantis alternatyvaus meno objektus ir antrinių medžiagų skulptūras. Daug dėmesio skirdamas objekto laisvei ir eksperimentams, kūrėjas pasitiki gamta kaip kūrybiniu partneriu – leidžia skulptūroms kisti su laiku, keisti spalvą bei formas ir taip priminti gyvenimo trapumą.
https://www.facebook.com/GiedriusBucas

Guoda Zykuvienė
„Čiurlionio pasaka“
Nac. M.K.Čiurlionio dailės muziejaus prieigos, V. Putvinskio g. 55, Kaunas
Guodos Zykuvienės projektas kuria pasakų ir paslapčių pasaulį, jau muziejaus kieme įvedantį į čiurlioniškas nuotaikas: augalai ir pavasario lietus, vasaros rasa, rudens ūkai ar žiemos šerkšnas, jų pastelinės spalvos ir kvapai, garsai ir lytėjimo malonumas…
Lietuviškos pievos gražios visais metų laikais: plukės ir raktažolės, snapučiai ir šventagaršvės, veronikos ir tūbės, bajorės ir buožainės drėbūnų, kiškio ašarėlių ir šluotsmilgių jūroje. Tarsi M. K. Čiurlionio cikle „Pasaulio sutvėrimas“, triptikuose „Vasara“ ar „Pasaka“.
Guoda Zykuvienė – Lietuvos architektų sąjungos narė, meno kūrėja, G. Janulytės-Bernotienės studijos architektė.

Karin van der Molen (Nyderlandai)
„Earth tunnels“
Tarp V. Putvinskio g. 38 ir 42, Kaunas
„Earth tunnels“ – didelis tuščiaviduris betono vamzdis iš trijų dalių, iš išorės ir iš dalies viduje apaugęs augalais. Ši skulptūra mieste sukuria vietą, kurioje kiekvienas gali pabūti mažame gyvosios gamtos pasaulyje, į jį įeiti ir atsisėsti ar atsigulti. Atsiskyrus nuo judraus gyvenimo miesto gatvėje, galima patirti santykinę tylą ir ramybę tunelio viduje, teigiamą supančios žalumos poveikį.
Be to, „Earth tunnels“ yra nuoroda į žemės meno istoriją, primenanti vieną pirmųjų žemės meno kūrinių, XX a. septintajame dešimtmetyje tapusių naujosios srovės emblema – Nancy Holt „Saulės tunelius“. Tas kūrinys paskatino naujai pažvelgti į šviesą, perspektyvą ir aplinką – ir kartu įkvėpė kūriniu „Earth tunnels“ sustiprinti gamtos patyrimą Kauno mieste.
Karin van der Molen – Nyderlandų tapytoja ir skulptorė, kūrinius eksponuojanti galerijose ir tarptautiniuose meno projektuose visame pasaulyje. Dauguma jos skulptūrinių darbų, dažniausiai sukurtų iš natūralių medžiagų, yra skirti konkrečiai vietai.
karinvandermolen.nl

ATŠAUKTAS
Bud Cud (Lenkija) ir Algimantas Grigas
„Shadow of the missing tree“
„Shadow of the missing tree“ – mobili instaliacija, festivalio metu skirtingose Kauno vietose kreipsianti dėmesį į žalumos trūkumą viešose erdvėse ir jos poveikį gyventojų ateičiai. „Kai trūksta žalumos, viešosios erdvės ir aikštės tampa nedraugiškos naudotojams – jos yra labiau užterštos ir dulkėtos, vasarą – karštos ir tvankios, per smarkias liūtis prasčiau sugeria drėgmę“, – kūrinio idėją pristato „Bud Cud“ kūrėjai Mateusz Adamczyk ir Agata Wozniczka. Kūrėjai siekia atkreipti dėmesį į tai, kad be atodairos šalindami žalumą iš miestų, patys iš savęs atimame sveikatą ir ateitį. To, kas prarasta, dirbtinai nesusigrąžinsime, tad kūrėjai kviečia prieš priimant sprendimą prisiminti medžių naudą – jie iš aplinkos sugeria anglies dioksidą, iki 7 °C sumažina aplinkos temperatūrą, perneša vandenį į atmosferą, apsaugo nuo triukšmo, kaitrių saulės spindulių ir taršos, didina miestų patrauklumą ir gyventojų laimės jausmą.
Krokuvoje įsikūrusi „BudCud“ dirba architektūros ir urbanistikos srityse. Šiuo metu biurui vadovauja Mateusz Adamczyk ir Agata Wozniczka. Biuras kuria kontekstualius kūrinius, kuriems didelę įtaką daro projekto aplinka – fizinė ir kultūrinė. Jų kūryba žaisminga, grindžiama eksperimentiniu požiūriu, paremtu socialinės sąveikos ir gyvenamojo landšafto supratimu.
Algimantas Grigas – architektas, Kauno modernizmo ekskursijų gidas ir aktyvus menininkas, vienas iš „Ekskurso“ idėjos sumanytojų, iniciatorių ir vedlių.

Tie3
„Gamtofisas“
Miško g. ir Vytauto pr. sankryža, šalia Ramybės parko, Kaunas

Projektas „Gamtofisas“ – tai pasiūlymas miesto žmogui išsilaisvinti iš uždarų pilkų patalpų ir pasiduoti natūralumo iliuzijai. Žiūrovas, atėjęs čia gali dirbti įprastus biuro dienos darbus, tačiau aplink kuriama natūrali gamtinė aplinka neabejotinai suteikia darbo dienai naujų spalvų, didina darbo našumą, leidžia išvengti papildomo streso. Ši instaliacija – dirbtinė gamtos sala urbanistinėje jūroje, tačiau tuo pačiu – tai kvietimas pagalvoti, o žiūrovui ir galimybė išbandyti ir pajusti, įsitikinti, kad funkcionalios nuolatinės žaliosios erdvės miesto audinyje yra būtinos. Skveras, parkas, upės pakrantė, tai nebūtinai vien suoliukas, takelis pėstiesiems, dviratininkams ir vaikų žaidimų aikštelė. Žalioji zona mieste gali ir turi būti daug daugiau – kviečianti ir patogi joje apsilankyti ne tik poilsiui, bet ir darbui.
Kūrybinė grupė „Tie3“ – landšafto specialistai ir kraštovaizdžio architektai Lukas Kavaliauskas, Mantas Meštaras ir Izabelė Čižinauskienė.

Marius Čepulis ir Tadas Šimkus
„Kauno Žvėrys“
NEBAIGTAS
Nenustebkite, jei rudenį vis dažniau pamatysite į miesto gatves išbėgusius laukinius gyvūnus. Laukinių gyvūnų migracija aktuali tiek nuošalesnėse miškingose miesto dalyse, tiek ir tankiau apgyventuose miesto plotuose. Mieste sutikti lapių, usūrinių šunų, ežių, voverių, kiškių ir įvairių paukščių visiškai normalu. Tad stebėkite, fotografuokite ir mėgaukitės šiais susitikimais.
Marius Čepulis – garsiausias Lietuvos gamtos fotografas, aštraus žodžio rašytojas, gausybę gerbėjų turintis paskaitininkas, laidų vedėjas, aplinkos ministro patarėjas, besirūpinantis biologinės įvairovės išsaugojimu ir gyvūnų gerove.
Tadas Šimkus – profesionalus fasadų ir interjero dekoratorius, kūrybinės studijos „Gyva grafika“ dailininkas ir vienas iš savininkų, Kauno gatvės meno festivalio „Nykoka“ sumanytojas, įvairių gatvės meno projektų kuratorius, bendraautoris ir konsultantas.
https://www.facebook.com/cepuliofoto
http://www.gyvagrafika.lt/apie

Algirdas Ramonas ir Vytautė Trijonytė
„Kioskas“
Armatūrininkų g ir T.Masiulio g sankryža, Kaunas
„Kioskas“ – eksperimentinis taktinio urbanizmo projektas, kuriuo tikrinamos miesto galimybės. Tai bandomasis objektas, padedantis ieškoti būdų spręsti miesto problemas ir stiprinti esamas savybes. Be to, taip siekiama išlaikyti objektus, kurie turi savo identitetą, istoriją ir jau yra pažįstami gyventojų. Kartu tai ir neformali meno eksponavimo vieta, kurioje gali pasireikšti kylantys menininkai. Taip ir vietos bendruomenė įgalinama veikti ir gauna įrankių savo tapatybei kurti.
„Kelerius metus fotografuodami Kauno spaudos kioskus pastebėjome, kad dauguma jų niekuomet neveikia, kartais laikui bėgant dingsta arba būna pakeičiami naujais, moderniais spaudos kioskais. Pradėję gilintis sužinojome, kad dėl įvairių priežasčių (skaitmeninimo, pasenusios infrastruktūros, stotelių panaikinimo) nemažai šių objektų iš tikrųjų uždaromi ir utilizuojami. Manome, kad tai netvaru ir nepraktiška, taip naikinami smulkūs traukos taškai ir miesto istorija. Siekiame prikelti uždarytą spaudos kioską suteikdami jam naują funkciją, sveiką žalią aplinką ir paversdami jį atvira meno galerija“, – teigia projekto autoriai.
Algirdas Ramonas ir Vytautė Trijonytė – architekto ir fotografės duetas, susibūręs specialiai festivaliui MAGENTA. Naudodami meną ir želdinius kaip bendruomenės katalizatorių, skirtingų specialybių kūrėjai vienas kitą papildo kitoniškomis patirtimis ir žiniomis.

Rasa Povilionienė ir Julija Pociūtė
„Gamta mieste – 12 m2
Steigiamojo Seimo aikštė, Šv. Gertrūdos gatvė, Kaunas
„Gamta Mieste – 12 m2″ projektas, suvienijęs dvi kūrėjas bendrystei, siunčia žinutę Miesto gyventojams. Gyvendami Mieste, mes esame apsupti Gamtos, kuri mus maloniai nuteikia savo žaluma ir kuria pilnavertį gerbūvį. Ar susimąstome, koks santykis tarp urbanizuotų teritorijų ir rekreacinės aplinkos mums būtų priimtiniausias? Kaip matome savo Miestą ateityje?
Nuo 2007 metų Kaune, kaip ir kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose, rekreacinės paskirties želdynų plotas, tenkantis vienam gyventojui, buvo – 25 m2. Nuo 2022-ųjų ši norma sumažinta iki 12 m2. Urbanizuojant žaliuosius Miesto plotus ir nepakankamai skiriant erdvės naujiems želdynams, kuriame naują Miesto landšaftą, kuris gali būti nutolęs nuo ekologinės vizijos.“
Bendradarbiaujant su Kaunas2022 programa „Dizainas laimei“ ir Kortrijk (Belgija) | „K-Totem“ |

„WILD BITS“ programa

heidundgriess (Vokietija)
„UPS AND DOWNS“
Raudondvario dvaro parkas, Pilies takas 1, Raudondvaris, Kauno rajonas
„Ups And Downs“ – instaliacija ir intervencija, sudaryta iš 5 valdomų pripučiamų vamzdžių, kurie kyla ir krenta reguliariais intervalais. Iš išorės jie panašūs į beržų paviršių. Šiais akivaizdžiai netikrais medžiais ir jų nuolatiniu nenatūraliu judėjimu aukštyn ir žemyn norime atkreipti dėmesį į tai, kaip žmonės visame pasaulyje braunasi į gamtos ciklą. Daugelyje Europos vietų medžiai iškertami, tada miškas atsodinamas ir vėl iškertamas, ir taip be paliovos. Šia instaliacija keliame klausimą dėl šio ciklo ir raginame žiūrovus pamąstyti, ar žmonių valdomas miškas vis dar yra patraukli ir tinkamai veikianti buveinė ir kokių padarinių tai ilgainiui turės. Ar tvari miškininkystė apskritai įmanoma, o jei taip – kaip tai galėtų atrodyti ateityje?
heidundgriess – menininkų duetas, nuo 2011 m. daugiausia dirbantis tarpdisciplininio instaliacijų meno srityje. Remdamiesi skirtinga patirtimi, jie jungia meno, architektūros ir dizaino sritis. Alexandra Grieß studijavo vaizdinę komunikaciją ir fotografiją, o Jorel’is Heid’as yra laisvai samdomas stalius ir dizaineris.
IG: @heidundgriess @wildbits.ee
heidundgriess.de

Julijonas Urbonas
„VEJOS CENTRIFŪGA“
Raudondvario dvaro parkas, Pilies takas 1, Raudondvaris, Kauno rajonas
„Vejos centrifūga“ – besisukantis vejos lopinys. Po žole paslėpta platforma suka 5 m skersmens velėnos diską. Veikiama išcentrinės jėgos, besisukanti žolė auga į išorę ir sudaro unikalų raštą. Tai kinetinio žemės meno kūrinys, astrobotaninė mašina, žaliasis atrakcionas.
Julijonas Urbonas – menininkas, dizaineris, tyrinėtojas, inžinierius, Lietuvos kosmoso agentūros įkūrėjas, Vilniaus Dailės akademijos docentas, buvęs Vilniaus Dailės akademijos prorektorius, buvęs Klaipėdos pramogų parko direktorius. Beveik dešimtmetį kūryboje siedamas kritinio dizaino, pramogų parkų inžinerijos, performatyviosios architektūros, choreografijos, kinetinio meno ir mokslinės fantastikos sritis, menininkas kuria įvairias ribines gravitacijos įveikimo priemones – nuo žudančių amerikietiškų kalnelių iki dirbtinio asteroido, sudaryto vien iš žmonių kūnų. Tokiuose projektuose jis formuluoja gravitacinės estetikos sąvoką – estetinį metodą, pagal kurį manipuliavimo gravitacija priemonėmis kuriamos patirtys, stumiančios iki kūno ir vaizduotės ribų.
Ypatinga padėka Pauliui Vitkui.
IG: @julionas @wildbits.ee
www.lithuanianspace.agencywww.julijonasurbonas.lt

Timo Toots (Estija)
„SKRYDŽIŲ PRANEŠIKLIS“
Raudondvario dvaro parkas, Pilies takas 1, Raudondvaris, Kauno rajonas
Instaliacija praneša apie komercinius orlaivius, esančius virš vietovės. Kompiuterinis balsas nurodo, iš kur ir kur skrenda lėktuvai. Jų atstumas nuo Raudondvario dvaro išreiškiamas pypsėjimu.
Timo Toots – naujųjų medijų menininkas, gyvenantis ir kuriantis Estijoje. Jo meninių tyrinėjimų centre – žmonių, technologijų ir gamtos ryšiai. Kūryboje jis nagrinėja privatumo stebimoje visuomenėje klausimą ir gamtos vaidmenį technologijų eroje. Jo meniniai projektai turi daug matmenų – erdvės ir laiko, taip pat sąveikos su asmeniu ir su visuomene. Pietų Estijos kaime jis yra įkūręs meno ir technologijų ūkį MAAJAAM ir jam vadovauja. Toje studijoje, rezidencijoje ir galerijoje nagrinėjamos su technologijomis, visuomene ir gamta susijusios temos.
Konstrukcija ir programavimas: Kalev Toots ir Timo Toots.
IG: @timotoots @wildbits.ee
timo.ee

 

Algimantas Grigas
„PASLAPTIES SODELIS“
A.Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus, sodelis, V.Putvinskio g. 64
A.Žmuidzinavičiaus memorialinis sodelis – unikali, epochų kaitos ir nuoširdžios muziejaus darbuotojų priežiūros suformuota žalioji erdvė V. Putvinskio gatvės antrame plane. Dėl savo vietos ir nereguliarių lankymo valandų ši erdvė beveik nežinoma, neatrasta, tačiau turi daug potencialo priimti ir vilioti lankytojus jaukesniam, intymesniam bendravimui ir susitikimams. Kviečiame susipažinti su erdve ir pasinaudoti sodelio viršuje specialiai įrengtomis lengvų konstrukcijų terasa. Pasimatymams ar pašalinių žvilgsnių netrikdomiems piknikams skirta terasa prisiglaudusi po esamais krūmynais, kurie iš dalies suteiks pavėsį bei privatumą, bet ir neužgoš tolimo žvilgsnio į miestą, kito Nemuno kranto šlaitą.

Patris Židelevičius
„INDENT“
Radastų g. laiptų apatinė dalis, prie Žemaičių g., Kaunas
Šis kūrinys – tarsi interaktyvus mažosios architektūros akcentas, šlaito erdvėje tarpstantis muzikos instrumentas, kuriuo siekiama sužadinti miesto gyventojų smalsumą bei žaismingumą ir kartu paskatinti įsiklausyti, atkreipti dėmesį į aplinkos garsus ir paieškoti grįžtamojo ryšio tarp savęs girdėjimo objektuose ir objekto išgirdimo savyje. Kviečiame kelionę šlaitu paversti maloniu ir skambiu pasivaikščiojimu.
Patris Židelevičius – performatyvaus meno, garso ir vizualiųjų menų kontekstuose dirbantis menininkas, kuriantis instaliacijas, eksperimentinę, elektroakustinę muziką, garso meną, renka lauko įrašus, daro realiojo laiko kompozicijas, garso takelius.

Džiugas Karalius & Povilas Konkulevičius
„VIESULAS“
Kauno Mažasis ąžuolynas, panoraminė aikštelė, šalia Radastų g. ir Rūtų g. sankryžos, Kaunas
Mažojo Ąžuolyno panoraminė aikštelė jau daug metų apleista ir apžėlusi, nuo jos nebesimato miesto, girdisi tik gaudesys. Šioje vietoje siekiama sukurti ramaus buvimo su šlaito augmenija, savimi, draugu ar knyga oazę, išlaikant juntamą ryšį su apačioje plytinčio miesto šurmuliu. Naudodami specialiai tai vietai sukurtą mažosios architektūros objektą ir specialią techniką, projekto autoriai atkurs istorinę aikštelės vertę – pasiūlys vėl „pažvelgti“ į atsiveriančią miesto panoramą.
Džiugas Karalius ir Povilas Konkulevičius – tvarios architektūros entuziastai ir puoselėtojai.

Tadas Vincaitis-Plūgas
„ŠIMTMETIS“
Nac. Kauno dramos teatro vidinis kiemelis [Kęstučio g. 64A, praėjimas tarp Kęstučio g. ir Laisvės alėjos], Kaunas
„Šimtmetis“ – gatvės meno ir landšafto objektas, dedikuojamas Nacionalinio Kauno dramos teatro šimtmečiui (1920-2020 m.) ir jį kūrusioms asmenybėms – žmonėms, kurie nulėmė teatro istoriją ir yra gyvi tarp mūsų tol, kol auginame tai, ką jie pradėjo. Kūrinį sukūrė vienas profesionaliausiųgatvės menininkų – Tadas Vincaitis-Plūgas. Jam talkino kolega Karolis Grubis. Gatvės meno kūrinį su gamta susiejo ir želdinius „įpynė“ landšafto dizainerė Ingrida Vainauskienė.
„Šimtmečio“ portretuose atvaizduojamos šios tarpukario teatro asmenybės: dramaturgė, rašytoja Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė, režisierius Jonas Vaičkus ir aktorius Petras Kubertavičius – savo kartos ir aktyvios, idealistiškos, visapusiškos XX amžiaus pradžios kūrybinės inteligentijos atstovai.

https://bit.ly/3DfrhbZ

https://bit.ly/3DfrhbZ