Kiemas Nr. 3

Square

„Kiemas nr. !“ – LDF kultūrinė-socialinė iniciatyva, kurios tikslas – miesto kiemuose gyventojų bendruomenėms, verslui ar atvykstančiam miesto svečiui sukurti sveikesnę ir draugiškesnę žaliąją aplinką. Tai darome kartu dirbdami su vietos gyventojais, verslininkais, landšafto dizaino specialistais ir kultūros atstovais.  Kiemų tikslams nustatyti pasitelkiame „dizainu grindžiamo mąstymo“ principu organizuojamas dirbtuves, suinteresuotų žmonių apklausas, kurių rezultatas išgrynina kieme esančių gyventojų, darbuotojų ir svečių poreikius, vizijas ir dizaino sprendimo kryptis.

***

Projektas „Kiemas nr. 3“ tęsiamas spalio 30 d.

***

Kaunas, A.Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus, V.Putvinskio g. 64 sodelis – trečiasis šios iniciatyvos projektas. Projektą inicijavo muziejus ir LDF.

„Kiemas nr. 3″. KAS TAI?

„Kiemas nr. 3″. KAS BLOGAI?
Apleisti garažai, pasenusi sodo takų infrastruktūra
Sodas neprieinamas žmonėms su judėjimo negalia, šeimoms su vežimėliais
Sodas neveikia kaip traukos objektas, nors jaukus ir atviras visuomenei
Kuklios ir nepakankamos pajėgos sodui prižiūrėti, vystyti, auginti

„Kiemas nr. 3″. KOKIA ISTORIJA?
„Kiemą nr. 3″ yra adresu V.Putvinskio g. 64, kur jau 55 metus veikia A.Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių ir Velnių muziejai. Pastarasis – vienintelis toks pasaulyje ir per tuos dešimtmečius dešimtkart išaugęs. Čia su šeima gyvenęs dailininkas A.Žmuidzinavičius velnių kolekciją rinkti ėmė dar 1906-aisiais, o surinkta kolekcija eksponuojama 9-ajame dešimtmetyje iškilusiame priestate. Senajame name veikia A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus. Čia galima pasivaikščioti autentiškame dailininko bute, kurį puošia ne tik art deco baldai, bet ir M. K. Čiurlionio, P. Kalpoko, kitų namo savininko amžininkų darbai. Pirmajame, kuriame veikė Marijos Žmuidzinavičienės stomatologijos kabinetas, ir trečiajame aukštuose – erdvės laikinosioms ekspozicijoms. Pro langus kaip ir tuomet, taip ir šiandien matosi Antano Žmuidzinavičiaus sodas.

Dailininko sodas buvo viena iš mylimiausių tapytojo atokvėpio vietų. Nesvarbu koks būdavo metų laikas, savo rytus (apie 7 val.) A. Žmuidzinavičius praleisdavo sode. Stebėdavo augalus, kvėpuodavo grynu oru, džiaugėsi ramybės akimirkomis, tyla ir žaluma.

Ypatingo sodininkavimo tradicijos A. Žmuidzinavičių šeimoje nebuvo. Dailininko akis džiugino viskas. Ir taip vadinami „kilmingesni“ augalai (rožės, lietuviškos rūtos, nuostabieji vijokliai, – kamsis ir glicinija, neįtikėtino aukščio ir žiedų grožio daturos ), ir paprasti lietuviški apyniai, derlių sunokinę keli pomidorai, ramunių, nasturtų žiedai.

Sodo teritorija, esanti dabartinėje V. Putvinskio gatvėje, istoriškai taip pat yra ypatinga vieta Kauno mieste. Pakopomis į kalną suformuotas žemės sklypas anuomet atitiko ir gatvės pavadinimą, – Kalnų. Įdomi ir svarbi dar viena detalė. Pagalbinės ūkinės patalpos ir laiptai, kuriais yra patenkama į sodą, buvo suprojektuoti garsaus tarpukario architekto – Stasio Kudoko, kurio darbai svariai prisidėjo prie nepriklausomos Lietuvos moderniosios architektūros suklestėjimo.
P.S. Muziejus įsikūręs Vlado Putvinskio, Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėjo, vardo gatvėje, o jo sesuo Marija, stomatologė tapo Antano Žmuidzinavičiaus žmona.

„Kiemas nr. 3″. KAS JAME?
Vietos gyventojai, muziejaus lankytojai ir miesto svečiai, kultūros renginių dalyviai ir žiūrovai.

„Kiemas nr. 3″. KAS VYKSTA?
Veiksmas įgyvendinamas 2020 m. spalio 30 d. Daugiau informacijos.

Kūrybinis procesas.
Šiuo metu vyksta kūrybinis procesas ir rengiamasi renginiui „Kiemas nr. 3″ sode.

„Kiemas nr. 3″. KAS PROJEKTUOJA VEIKLAS?
Vaida Vaitkutė Eidimtienė, vevaida@gmail.com