Programa MAGENTA 2021

Landšafto dizaino festivalis MAGENTA vyks rugsėjo 17-26 d., 2021 m. Rugsėjo 24 d. – pagrindinė visų objektų pristatymo diena.

2021 metų tema – miesto šlaitai. Festivalio metu analizuojama ant miesto šlaitų esanti architektūra, viešos erdvės, dizainas, gamtos ir kultūros derinimo praktika, siekiant sukurti pridėtines vertes formuojančias zonas, jautriai „urbanizuoti“ iki šiol apleistas miesto erdves.

Visa programa:

EKSKURSIJOS, EDUKACINĖ PROGRAMA

(iš anksto registruotis tel. +370670 96712 arba el. paštu rasa@landscapedesignfest.eu)

Botanikas Kęstutis Obelevičius. Griovų ir šlaitų miškai.
2021.09.18 [šeštadienis] 17 val. [trukmė 1,5 val.] / Mickevičiaus slėnis [šalia tiltelio virš Girstupio upelio]
2021.09.24 [penktadienis] 17 val. [trukmė 1,5 val.] / Mickevičiaus slėnis
Ši buveinė – paprastųjų klevų, guobų, mažalapių liepų, paprastųjų uosių miškai, aptinkami prie upelių stačiuose gilių slėnių šlaituose bei griovose. Susipažinkite su šiose vidutinio drėgnumo ir derlingumo, trąšiose augavietėse įsikūrusiais augalais, vešliu žolynu, kuriame gausu paprastųjų garšvų, plačialapių katilėlių, europinių pipirlapių, tamsiųjų plaučių ir kitų rūšių. Pažinkite šiose buveinėse susiformavusius krūmynus ir medynus.

Architektas Audrys Karalius. „Pėsčioji paskaita Žaliakalnio šlaituose „Žalioji architektūra genetinėje Pelenės misijoje”.
2021.09.19. [sekmadienis] 17 val. [trukmė 1,5 val.] / Kurhauzas, Vytauto parkas.
2021.09.23. [ketvirtadienis] 17 val. [trukmė 1,5 val.] / Kauko laiptų baseinas.
Anot architekto Audrio Karaliaus, Žaliakalnis – geriausias žaliosios architektūros mieste pavyzdys, pelnytai pretenduojantis į UNESCO pasaulinį paveldo sąrašą. Bandysime suprasti, kaip ir kodėl žalioji architektūra atėjo į miestus XIX a. pabaigoje ir kiek sėkminga jos misija Kaune ir kituose Europos miestuose. Aptarsime žaliosios architektūros potencialą, galimybes ir įrankius kuriant būnamą miestą ir įdarbinant šlaitus.

Ornitologas Mindaugas Kirstukas. Pokalbis apie paukščius.
2021.09.21 [antradienis] 17 val. [trukmė 1,5 val.] / Nemuno ir Neries santaka
2021.09.25 [šeštadienis] 14 val. [trukmė 1,5 val.] / Žemieji Šančiai Panemunės tilto apačioje prie Nemuno
Kaune gausu biologinės įvairovės, o paukščiai – vieni iš labiausiai pastebimų gyvūnų. Gamtininkas, ornitologas Mindaugas Kirstukas papasakos apie mūsų miesto paukščius. Sužinosite, kas gyvena Nemuno ir Neries pakrantėse, šių upių miškinguose šlaituose, kokios paukščių rūšys aptinkamos Ąžuolyne, Panemunės šile ir mažesniuose miesto parkuose, o kokios gyvena daugiabučių rajonuose. Bendraudami su ornitologu išmoksite atpažinti pastebėtus paukščius, išgirsite įdomių istorijų ir su sparnuočiais susijusių faktų.

Trenerė Vilma Povilionienė. Iššūkis „Harvardo Steptest“.
2021.09.22 [trečiadienis] 14 val. [trukmė 1 val.] / Vieta: Kauko al. 5, Kaunas 44169, Kauko laiptų apačioje prie fontano.
Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro (KMPMC) Sveikatos priežiūros skyriaus mokiniai su profesijos mokytoja ir trenere Vilma Povilioniene kviečia Kauno miesto gyventojus ir svečius priimti sportinį iššūkį ir nustatyti savo fizinį pajėgumą naudojant Harvardo step testą.

 

OBJEKTAI

Algimantas Grigas. Objektas „Paslapties sodelis“.
2021.09.17. objektas pradedamas instaliuoti, bus baigtas  2021.09.24. / A.Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus, V.Putvinskio g. 64 sodelis
Antano Žmuidzinavičiaus memorialinis sodelis – unikali, epochų kaitos ir nuoširdžios A. Žmuidzinavičiaus memorialinio muziejaus [Nac. M. K. Čiurlionio dailės muziejaus filialo] darbuotojų priežiūros suformuota žalioji erdvė V. Putvinskio gatvės antrame plane. Dėl savo vietos ir nereguliarių lankymo valandų ši erdvė beveik nežinoma, neatrasta, tačiau turi daug potencialo priimti ir vilioti lankytojus jaukesniam, intymesniam bendravimui ir susitikimams.
Kaip tik toks susitikimas turėjo įvykti 2020 metais, kai įvairių specialybių [dizaino, architektūros, menotyros, garso meno, landšafto dizaino ir kt.] atstovai ėmė diskutuoti ir ieškoti, kaip pagerinti šį sodelį. Nors susitikimas įvyko ne paslaptingajame sodelyje, o pandemijos pažymėtoje virtualioje erdvėje, kūrybinga komanda nesunkiai rado bendrą sutarimą dėl sodelio ateities.
Siūloma pagrindinė idėja, kurią brėžiniuose suguldė architektas Algimantas Grigas, – išlaikyti vietos charakterį, tik papildyti augalų paletę ar mažosios architektūros elementus, įrengti naujas ir kokybiškas garažo terasos, laiptų ir takelių dangas. Pagal šią koncepciją A. Žmuidzinavičiaus sodelis padalintas į tris temines dalis, kurias atspindi trys perspektyvos. Pirmoji perspektyva žymi įėjimą, antroji – tarpinę erdvę, o trečioji, mažiausiai išnaudota aukščiausia sodo dalis – sodelio ir miesto apžvalgos erdvė.
Šiais metais festivalis MAGENTA kviečia susipažinti su pastarąja erdve ir pasinaudoti sodelio viršuje specialiai įrengtomis lengvų konstrukcijų terasomis. Pasimatymams ar pašalinių žvilgsnių netrikdomiems piknikams skirtos dvi horizontalios terasos prisiglaus po esamais krūmynais, kurie iš dalies suteiks pavėsį bei privatumą, bet ir neužgoš tolimo žvilgsnio į miestą, kito Nemuno kranto šlaitą.
Sodelyje bus galima susipažinti ir su Dalios Korzonaitės vizualiais projektiniais pasiūlymais „Vingis“.
Už ypatingą pagalbą įgyvendinant projektą dėkojame Brolis Timber“.

A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejaus kūrybinės dirbtuvės „Sodas“.
2021.09.17. [penktadienis] 11-16 val. / A.Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus, V.Putvinskio g. 64 sodelis
Objekto „Paslapties sodelio“ atidarymo proga, Rugsėjo 17 dieną 11-16 val, žalioje, jaukioje aplinkoje A.Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus kviečia pasinerti į visišką kūrybinę laisvę – fantazuoti ir susikurti savo svajonių sodą mieste. Atvykusieji kviečiami kūrybinėse dirbtuvėse įvairiomis meninėmis priemonėmis [nuo architektūrinių projektų iki laisvų akvarelinių improvizacijų] sukurti savo svajonių erdvę mieste, kuriame norėtumėte leisti laisvalaikį, pusdienį su knyga, išgerti kavos puodelį, medituoti ar praleisti romantišką vakarinį pasimatymą.
Renginyje bus privaloma laikytis saugaus atstumo ir kitų sveikatos saugumo reikalavimų. Esant blogam orui dirbtuvės vyks muziejaus patalpose.
Reikalinga registracija tel. +370 675 13372

Patris Židelevičius. „Indent“.
2021.09.17. Objektas bus instaliuotas nuo 17 val. / Radastų gatvės laiptų apatinė dalis prie Žemaičių g.
Performatyvaus meno, garso ir vizualiųjų menų kontekstuose dirbantis Patris Židelevičius kuria instaliacijas, eksperimentinę, elektro-akustinę muziką, garso meną, renka lauko įrašus, daro realaus laiko kompozicijas, garso takelius. Jo kuriamoje muzikoje dera klasikinio instrumento – violončelės – melodijos, analoginiais sintezatoriais išgaunami pasažai, skaitmeniniai garsynai ir lauko įrašai. Čia rasite „ambient“, „drone“, „musique concrète“, instrumentinės improvizacijos, ir kitų šiuolaikinės muzikos stilių bruožų.
MAGENTA festivalyje kūrėjas pristato interaktyvią garso instaliaciją. Šis kūrinys – tarsi interaktyvus mažosios architektūros akcentas, šlaito erdvėje tarpstantis muzikos instrumentas, kuriuo siekiama sužadinti miesto gyventojuose smalsumą, žaismingumą. Ta pačia proga įsiklausyti, atkreipti dėmesį į aplinkoje girdimus garsus bei paieškoti grįžtamojo ryšio tarp savęs girdėjimo objektuose ir objekto išgirdimo savyje. Kviečiame kelionę šlaitu paversti maloniu ir skambiu pasivaikščiojimu.

Kęstas Vaikšnoras ir Linas Tuleikis. „Ryš[k]iai“.
2021.09.17. Objektas bus instaliuotas nuo 17 val. / Pelėdų kalnas, Kauno kolegijos menų fakultetas, A. Mackevičiaus g. 27A
Medžių gyvenimą tyrinėjantys mokslininkai teigia, kad miškas – tai socialinis tinklas, primenantis žmonių šeimas, o medžiai ne tik rūpestingai globoja savo atžalas, bet ir rūpinasi senais, ligotais kaimynais. Jie jaučia, nuvokia, įsimena. Medžiai geba bendrauti, jie auga bendrame tinkle.
„Tarp medžių egzistuoja draugystė. Tarp jų gali susiformuoti ryšiai, kokie būna tarp senų porų, jie rūpinasi vienas kitu. Kartais, poros taip susijungia šaknimis, kad kai vienas miršta, kitas miršta irgi”- teigia garsus vokiečių miškininkas Peter Wohlleben, savo tyrimais nuskambėjęs visame pasaulyje.
Linas Tuleikis ir Kęstas Vaikšnoras inicijuoja vizualaus ir pastebimo tinklo instaliaciją tarp Pelėdų kalno medžių, ryškiomis virvėmis parodydami egzistuojančius šimtus bioenergetinių ryšių tarp medžių. Akcentuodami gyvybiškai svarbų vienas šalia kitų buvimą ir greta esančių gerovę. Tiek medžiams, tiek mums – žmonėms.
Ši instaliacija sukurta 2020 m. festivaliui, tačiau nerealizuota – kūrinio „Ry[k]iai“ autoriai negavo leidimo iš Kauno miesto savivaldybės administracijos jį realizuoti Laisvės alėjoje, todėl šiais metais perkelta į Kauno kolegijos menų fakulteto teritoriją.

Gytautas Kulakauskas ir MAGENTA. „Magenta kėdė“
2021.09.24. Objektai bus instaliuoti nuo 17 val. / Skirtingos miesto vietos
Kauno urbanistinę plėtrą įtakojo Nemuno ir Neries upių santaka, upių slėniai ir mažųjų upelių griovų šlaitai, aukštus krantus išgraužęs dirbtinis Kauno marių tvenkinys. Šiandien Kauno miestas turi galimybę iš naujo pažvelgti į susiformavusias gamtines ir urbanistines vertybes, įsivertinti viešąsias erdves ir neskubant apsvarstyti jų likimą.
Tam MAGENTA festivalis ir festivalio draugas Gytautas Kulakauskas sukūrė „Magenta kėdes“ – raskite jas, prisėskite ir pažvelgę į Kauno miestą nuo šlaitų viršūnių pasiruoškite diskusijai. Ji vyks 2021.09.28 Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje [plačiau apie tai rasite žemiau]

Džiugas Karalius ir Povilas Konkulevičius. „Properša“.
2021.09.24. Objektas bus instaliuotas nuo 18 val. / Kauno Mažasis ąžuolynas, panoraminė aikštelė, šalia Radastų g. ir Rūtų g. sankryžos
Mažojo Ąžuolyno panoraminė aikštelė jau daug metų apleista ir apžėlusi, nuo jos nebesimato miesto, girdisi tik gaudesys. Šioje vietoje siekiama sukurti ramaus buvimo su šlaito augmenija, savimi, draugu ar knyga oazę, išlaikant juntamą ryšį su apačioje plytinčio miesto šurmuliu. Naudodami specialiai tai vietai sukurtą mažosios architektūros objektą ir specialią techniką, projekto autoriai atkurs istorinę aikštelės vertę – pasiūlys vėl pažvelgti į atsiveriančią miesto panoramą.

 

2020 OBJEKTAI

Tadas Vincaitis-Plūgas. „Šimtmetis“.
Veikia nuo 2020 m. / Nacionalinio Kauno dramos teatro vidinis kiemelis [Kęstučio g. 64A, praėjimas tarp Kęstučio gatvės ir Laisvės alėjos]
„Taktinis Urbanizmas 2 – Šimtmetis“ – gatvės meno ir landšafto objektas, dedikuojamas Nacionalinio Kauno dramos teatro  šimtmečiui (1920-2020) ir jį kūrusioms asmenybėms. Žmonėms, kurie nulėmė teatro istoriją, kurie gyvi tarp mūsų tol, kol auginame tai, ką jie pradėjo. Kūrinį sukūrė vienas profesionaliausių ir originaliausių gatvės menininkų –  dailininkas Tadas Vincaitis-Plūgas. Jam talkino kolega Karolis Grubis [aka Karolis dėžutėje]. Gatvės meno kūrinį su gamta susiejo ir želdinius „įpynė“ festivalio organizatorė ir landšafto dizainerė Ingrida Vainauskienė.

Algimantas Grigas. „Ars Plantae“.
Veikia nuo 2020 m. / Pasažas pro kino centrą „Romuva” [link K.Donelaičio g. 63 namo].
Pastaraisiais metais Kaune vyrauja nuolatinės statybos: gatvių remontas, naujų šaligatvių tiesimas, pastatų rekonstrukcijos ir remontai, teritorijos aptvertos pastoliais ir tvoromis. Viena vertus, tai yra gerų pokyčių ženklai, tačiau kartu tai tampa simptomatišku vystytojų įsivaizdavimu, kad mieste niekas daugiau negyvena ir juo nesinaudoja.
Projektas atkreipia dėmesį į pėsčiųjų ir kitų „lėtųjų“ miesto gyventojų, kaimynų diskomfortą patiriamą statybų metu, nesirūpinimą vieni kitais. Perkasinėjamos gatvės, šaligatviai pilnos smėlio, palijus balos – kur pėstysis paliekamas vienas spėlioti, kaip jam judėti mieste. Kitur laikinos statybinės tvoros tampa ilgamečiu statiniu ir sudarko istorinį miesto klostymąsį. Tai labai ydinga ir nekontroliuojama miesto erdvių pokyčių praktika.
Pasirinkta intervencijos vieta – vidinis kiemas, kvartalo gilumoje, šalia tarpukario modernizmo daugiabučių gyvenamųjų namų kvartalo su šiaip jau labai skurdžia aplinka. Didingi, autoriniai tarpukario architektų kūriniai stovi prie duobėtos gatvelės, kur nelyg karo metu – didžiuliai betono blokai nužymi draudžiamas automobiliams statyti vietas. Greta nesėkmingai bandoma užbaigti Romuvos kino teatro rekonstrukciją – terminas atidėtas neribotam laikui. Į kitą pusę – buv. prekybos centro „Merkurijus“ statybų aikštelė, aptverta ir netvarkoma statybų aikštelė nuo 2007 m. Greta – servitutinė duobėta gatvelė, o už jos plytinti automobilių stovėjimo aikštelė su aplamdyta tvora. Ateityje čia yra numatyta statyti daugiaaukštę automobilių parkavimo aikštelę, tačiau procesas sustojęs dėl teisinių ginčų su kaimynais ir neišlaikomų teisės aktų reikalaujamų atstumų.
Šiame kvartale vertingos sudedamosios dalys – tai Algimanto Miškinio apie 1980 m. suprojektuotas pasažas – J formos šaligatvio atkarpa, naktį iš dalies apšviečiama šviestuvais su stiklo burbulais. Jis buvo sukurtas kaip kompensacija už sovietmečiu statyto prekybos centro „Merkurijaus“ įsibrovimą, nutraukytus buvusius ryšius, nugriautus sandėliukus. Kitas svarbus, bet pamirštas gamtos elementas – milžiniškas ąžuolas.
Naujasis objektas yra sukurtas iš „statybinių“ ir industrinių medžiagų: standartinių medinių palečių, metalinių statinių, plastikinių apsauginių kabelių vamzdžių, o viso to viduje – žolinių augalų ir krūmelių kompozicija. Iš principo sukuriamas paradoksas – tomis pačiomis priemonėmis, kurių dėka mažinamas miesto naudotojų komfortas, sutrikdomas potyris, kuriamas rekreacinis objektas.

 

PARODA

KTU SAF profesorius, miestų tyrinėtojas Kęstutis Zaleckis. Paroda „Dirbtinio intelekto improvizacijos Kauno ortofotografinio žemėlapio tema“
2021.09.17-26. Paroda veiks nuo 17 val. / Parduotuvės vitrina, Laisvės al. 58
Žmogus mato ne tik akimis, deja šis gebėjimas dažnai atbunka matant mums „gerai pažįstamą“ ir kasdien prieš akis ar vaizduotėje šmėžuojantį objektą. Dirbtinis intelektas, žvelgdamas į Kauno miesto planą ir stengdamasis jame pamatyti tai, ko racionaliai mąstant ten neieškome (žinomą meno kūrinį, mikro ar makro pasaulio detales, vaikų žaislus, maistą, dykumą ir kt.) ne tik atgaivina mūsų fantaziją, leisdamas pasijusti tarsi stebint debesis ir matant juose fantastiškus vaizdus, bet ir suteikia naujų emocinių atspalvių pažįstamam vaizdui bei plečia ir testuoja žinomo miesto suvokimo ribas.

 

INSTALIACIJA-KONCERTAS

Donatas Bielkauskas – Donis. Instaliacija-koncertas „Mirštantis. Miestas. Gyvenimui“
2021.09.24 [penktadienis], instaliacija veiks nuo 18 val, gyvas pasirodymas nuo 20 val. / Kauko laiptai, viršutinis baseinas, Kauko al.
MAGENTA festivalyje svečias iš Klaipėdos – multiinstrumetalistas, kompozitorius Donatas Bielkauskas – Donis. Rugsėjo 24 dieną, penktadienį, nuo 18.00 valandos Kauko laiptų viršutinėje dalyje vyks garso instaliacija „Mirštantis. Miestas. Gyvenimui“, vėliau pereisianti į koncertą.
Žaliakalnio šlaito fone skambės savo prigimtimi skirtingas garsų turinys – urbanistiniai miesto garsai ir natūralūs gamtos mieste garsai. Industrinis peizažas perdengiamas natūraliu gamtos kraštovaizdžiu. Negyva jungiama su gyva, tai pereinant iš vieno į kitą, tai drastiškai vienam kitą naikinant. Pramonės ir gamtos sukurtą garso architektoniką papildo Donio muzika, kuriai būdingas etno ir ambiento skambesys. Instaliacija bus perteikta dviem stereosistemomis, kurios leis vienu metu skambėti A + B garso turiniui skirtingose erdvės pusėse, todėl klausytojas galės interaktyviai dalyvauti joje. Jis pats pasirinks, kurio šaltinio klausytis, pats koreguos garso santykio balansą, taip netiesiogiai išreikšdamas savo, kaip miesto gyventojo, prioritetus.
Instaliacija laipsniškai pereis į koncertą, kuriame kartu su D. Bielkausku (akustiniai instrumentai, elektronika) pasirodys Kristijonas Lučinskas (akustiniai instrumentai, elektronika) ir Viktoras Rubežas (mušamieji).

 

KONFERENCIJA

Konferencija-dirbtuvės „Kaunas – Europos žalioji sostinė?
2021.09.28 [antradienis], 15-19 val. / Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus, S. Daukanto g. 25
Daugiau informacijos netrukus.

 

 

 

Dėl prasto oro festivalio organizatoriai pasilieka teisę programą keisti ar atšaukti. Sekite informaciją facebook.