Programa „Taktinis urbanizmas“ – aštuonių laikinų, trumpalaikių intervencijų į miesto gyvenimą projektas, skatinantis galvoti apie ilgalaikį poveikį ir sudėtingų bei visuomenei reikšmingų veiksmų poreikį. „Taktinio urbanizmo“ intervencijos — žaismingas būdas pagyvinti miesto erdves ir atviras pasiūlymas miesto gyventojams įsitraukti į aktyvias veiklas, susijusias su aplinka, želdiniais ir urbanistiniais elementais. Žaismingos intervencijos ir naujieji miesto ritualai yra vienas efektyviausių būdų prijaukinti naujas ir atgaivinti senas viešąsias erdves, suteikti joms naują kvėpavimą ar parodyti potencialą.
Taktinis Urbanizmas 2 – Šimtmetis
Turbūt nieko nenustebinsime pavyzdžiais, kai gamta supriešinama su architektūra, kai gamta pasigrobia užmarštin pastatus ar pastatai sunaikina gamtos lopinėlius. Turbūt nieko nenustebinsime, kai pastatų istoriją uždengia augalai, kai išardo pamatus ir susigrąžina kažkada prarastas erdves. Matome gausybę pavyzdžių, kurie nedžiugina, sukrečia, bet jau nebestebina. Žmonių sukurta nuolatinė dramatiška kova užgožia tylų ir konstruktyvų dialogą, kai augalams ir pastatams visgi pavyksta susikalbėti, kartu su žmogumi paryškinti praeities įrašus ir toliau kurti bendrą istoriją.
„Taktinis Urbanizmas 2 – Šimtmetis“ – gatvės meno ir landšafto objektas, dedikuojamas Nacionalinio Kauno dramos teatro šimtmečiui (1920-2020) ir jį kūrusioms asmenybėms. Žmonėms, kurie nulėmė teatro istoriją, kurie gyvi tarp mūsų tol, kol auginame tai, ką jie pradėjo. Kūrinį kuria vienas profesionaliausių ir originaliausių gatvės menininkų – dailininkas Tadas Vincaitis-Plūgas. Jam talkins kolega Karolis Grubis [aka Karolis dėžutėje]. Gatvės meno kūrinį su gamta susies ir želdinius „įpins“ festivalio organizatorė ir landšafto dizainerė, Lietuvos želdintojų asociacijos direktorė Ingrida Vainauskienė.
TU nr.2 prisistatymas visuomenei ir speciali programa rugsėjo 18 d. 17:00-19:00. Šiomis valandomis šalia gatvės menininkų skambės ir muzika – Nacionalinio Kauno dramos teatro vidiniame kiemelyje gyvai gros DJ Iduba Selecta, senosios DJ mokyklos herojus, puoselėjantis meilę muzikai, analoginiam garsui ir plokštelių traškesiui. Nors dažniau grojantys dub, reggae, dancehall vinilus, Landšafto dizaino festivalio programai bus paruošta speciali, Sofijai Kymantaitei – Čiurlionienei dedikuota programa.
Partneriai: Nacionalinis Kauno dramos teatras, UAB „Alfeta“ / Keltuvai.lt
Vieta: Nacionalinio Kauno dramos teatro vidinis kiemelis [Kęstučio g. 64A, praėjimas tarp Kęstučio gatvės ir Laisvės alėjos]
Taktinis Urbanizmas 3 – Ars Plantae
Pastaraisiais metais Kaune vyrauja nuolatinės statybos: gatvių remontas, naujų šaligatvių tiesimas, pastatų rekonstrukcijos ir remontai, teritorijos aptvertos pastoliais ir tvoromis. Viena vertus, tai yra gerų pokyčių ženklai, tačiau kartu tai tampa simptomatišku vystytojų įsivaizdavimu, kad mieste niekas daugiau negyvena ir juo nesinaudoja.
Projektas atkreipia dėmesį į pėsčiųjų ir kitų „lėtųjų“ miesto gyventojų, kaimynų diskomfortą patiriamą statybų metu, nesirūpinimą vieni kitais. Perkasinėjamos gatvės, šaligatviai pilnos smėlio, palijus balos – kur pėstysis paliekamas vienas spėlioti, kaip jam judėti mieste. Kitur laikinos statybinės tvoros tampa ilgamečiu statiniu ir sudarko istorinį miesto klostymąsį. Tai labai ydinga ir nekontroliuojama miesto erdvių pokyčių praktika.
Pasirinkta intervencijos vieta – vidinis kiemas, kvartalo gilumoje, šalia tarpukario modernizmo daugiabučių gyvenamųjų namų kvartalo su šiaip jau labai skurdžia aplinka. Didingi, autoriniai tarpukario architektų kūriniai stovi prie duobėtos gatvelės, kur nelyg karo metu – didžiuliai betono blokai nužymi draudžiamas automobiliams statyti vietas. Greta nesėmingai bandoma užbaigti Romuvos kino teatro rekonstrukciją – terminas atidėtas dar pusmečiui. Į kitą pusę – buv. prekybos centro „Merkurijus“ statybų aikštelė, aptverta ir netvarkoma statybų aikštelė nuo 2007 m. Greta – servitutinė duobėta gatvelė, o už jos plytinti automobilių stovėjimo aikštelė su aplamdyta tvora. Ateityje čia yra numatyta statyti daugiaaukštę automobilių parkavimo aikštelę, tačiau procesas sustojęs dėl teisinių ginčų su kaimynais ir neišlaikomų teisės aktų reikalaujamų atstumų.
Šiame kvartale vertingos sudedamosios dalys – tai Algimanto Miškinio apie 1980 m. suprojektuotas pasažas – J formos šaligatvio atkarpa, naktį iš dalies apšviečiama šviestuvais su stiklo burbulais. Jis buvo sukurtas kaip kompensacija už sovietmečiu statyto prekybos centro „Merkurijaus“ įsibrovimą, nutraukytus buvusius ryšius, nugriautus sandėliukus. Kitas svarbus, bet pamirštas gamtos elementas – milžiniškas ąžuolas.
Naujasis objektas yra sukurtas iš „statybinių ir industrinių medžiagų: standartinių medinių palečių, metalinių statinių, plastikinių apsauginių kabelių vamzdžių, o viso to viduje – žolinių augalų ir krūmelių kompozicija.
Iš principo sukuriamas paradoksas – tomis pačiomis priemonėmis, kurių dėka mažinamas miesto naudotojų komfortas, sutrikdomas potyris. Kuriamas rekreacinis objektas, provokuojama kuriant estetišką daiktą iš šiaip jau gana grubių medžiagų.
Pradinis objekto eskizas yra sukurtas šiame kieme gyvenančios, tama pačiame kieme darželį lankančios – mergaitės Julija (4 metai).
Autorius – architektas Algimantas Grigas. Mažosios architektūros instaliacija Kauno Naujamiesčio kieme bus atvira visuomenei nuo rugsėjo 18 d. 12:00 iki spalio 15 d. [trukmė gali kisti dėl festivaliui nepriklausančių sąlygų]
Vieta: Pasažas pro kino centrą „Romuva” [link K.Donelaičio g. 63 namo], Kaunas [54.898294, 23.915946 ]
Taktinis Urbanizmas 4 – Rojus
Rojus. Vieniems tai Edeno sodai, kitiems – geras ir patogus gyvenimas, tretiems – dailių debesų pilnas dangus. Lietuviui tai – miškai ir girios. Jis ateina į šį pasaulį tam tikroje vietoje, kuri susijusi su mumis ir mūsų praeitimi. Kiekvienas nešiojamės savyje palikimą, atėjusį iš gilios praeities, iš protėvių kartų. Pasaulėjauta, nustelbiama pakitusio gyvenimo būdo, įpiršo mintį, kad gyventi galima bet kokiomis sąlygomis.
Taktinio urbanizmo objekto „Rojus“ autorės žvilgteli į Kauno Naujamiesčio kiemus ir primena mūsų atmintyje egzistuojantį „rojų“. „Tulpės kooperatyvo namo kieme mes sugrįšime į praeityje matomą vaikų „rojų“, kuris užfiksuotas senoje fotografijoje. Joje yra namo vaikai, kieme prie akacijų, kurių šiandien likę tik kelmai. Paralelinis žalias pasaulis su darželiais, sodeliais ir gėlynėliais šalia Laisvės alėjos bei miesto aikštėse tapo prarastu rojumi.“ – apie projekto idėją pasakoja architektė Guoda Zykuvienė ir Rimantė Lydytė.
Objektas „TU nr.4 – Rojus“ bus atviras visuomenei nuo rugsėjo 18 d. 12:00 iki rugsėjo 20 d. 20:00. Objekto autorės – architektės Guoda Zykuvienė ir Rimantė Lydytė.
Vieta: Kiemas A. Mickevičiaus g. 15, Kaunas
Taktinis Urbanizmas 5 – Tinkle [NUKELTAS]
Medžių gyvenimą tyrinėjantys mokslininkai teigia, kad miškas – tai socialinis tinklas, primenantis žmonių šeimas, o medžiai ne tik rūpestingai globoja savo atžalas, bet ir rūpinasi senais, ligotais kaimynais. Jie jaučia, nuvokia, įsimena. Medžiai geba bendrauti, jie auga bendrame tinkle.
„Tarp medžių egzistuoja draugystė. Tarp jų gali susiformuoti ryšiai, kokie būna tarp senų porų, jie rūpinasi vienas kitu. Kartais, poros taip susijungia šaknimis, kad kai vienas miršta, kitas miršta irgi”- teigia garsus vokiečių miškininkas Peter Wohlleben, savo tyrimais nuskambėjęs visame pasaulyje.
Linas Tuleikis ir Kęstas Vaikšnoras inicijuoja vizualaus ir pastebimo tinklo instaliaciją tarp Laisvės alėjos medžių, ryškiomis virvėmis parodydami egzistuojančius šimtus bioenergetinių ryšių tarp medžių. Akcentuodami gyvybiškai svarbų vienas šalia kitų buvimą ir greta esančių gerovę. Tiek medžiams, tiek mums – žmonėms.
Instaliacija, kurią planuota eksponuoti rugsėjo 18 d., nerealizuota – taktinio urbanizmo instaliacijos „Tinkle“ autoriai negavo leidimo iš Kauno miesto savivaldybės administracijos. Tačiau projektas bus tęsiamas ir sugrįš spalio mėnesį [vienoje ar kitoje formoje]. Sekite festivalio facebook informaciją.
Vieta: Laisvės al. vidurio juosta, apsodinta medžiais, atkarpa prie pastatų, adresu Laisvės al. 36, 38
Taktinis Urbanizmas 6 – Prisėdo pailsėti
Gamtoje žmogus pailsi, atgauna dvasinę ramybę, prisėdęs ant suoliuko pristabdo gyvenimo tempą ir atitrūksta nuo gyvenimo rūpesčių. Landšafto dizaineris Domas Stukas nuo suoliuko pakelia žmogų ir leidžia prisėsti Gamtai. Kuri vargsta mūsų gatvėse, kiemuose, aikštėse – stumdoma, mažinama ir intensyviai varginama. Suoliukas prisėsti pailsėti ir padėti atkurti aptrūkinėjusius šiuolaikinio miesto ryšius su gamta.
Objektas „TU nr. 6 – Prisėdo pailsėti“ bus atviras visuomenei nuo rugsėjo 18 d. 12:00 iki rugsėjo 20 d. 20:00. Objekto autorius – landšafto dizaineris Domas Stukas
Vieta: šalia Aušros gimnazijos [Laisvės al. 95, Kaunas]
Taktinis Urbanizmas 7 – Namai
„Gamta – mūsų namai“ virsta „namais be gamtos“. Vis dar dažnai matome urbanistinius sprendimus, kurių dėka želdiniai tampa nereikalingi, šiukšle, kuru krosnims. Sugriauname, išvalome, sterilizuojame, iškertame ir išmetame – viskas sukrenta į konteinerius kartu su statybinėm šiukšlėm. Lengva ranka išmetame dalį gamtos dėl kelių papildomų kvadratinių metrų, taupumo ar tingumo. Neieškom alternatyvų, nepasitelkiam kūrybiškumo ir įžvalgių sprendimų – einame lengviausiu keliu.
Objektas „TU nr. 7 – namai“ bus atviras visuomenei nuo rugsėjo 18 d. 12:00 iki rugsėjo 20 d. 20:00. Idėjos autorius – architektas Arūnas Liola.
Vieta: I. Kanto g. 25, Kaunas
Taktinis Urbanizmas 8 – Radio City Sky
25 metus nutilę legendinės radijo gamyklos „Banga“ pastatai Žaliakalnyje atgimsta naujam gyvenimui. Gamykloje dirbusių žmonių bendruomenė buvo tapusi įkvėpimo, drąsos, ryžto, veržlumo, idėjų simboliu. Naujoji karta, tačiau ta pati stipri bendruomenės dvasia – jos gyvenimas keičia ribas. Neišnaudotos erdvės, neatrasti kampai, naujas požiūrio taškas – šį kartą – iš aukštai. Gyvenimas ir bendravimas keliasi į viršų, bendruomeninis ir žalias kiemas – ant stogo. Miesto panoramos ritmas ir žaliosios augalų paklodės atvers erdvę bendravimui ir poilsiui – viename aukštyje su paukščiais. Rugsėjo 18-20 dienomis apleistos gamyklos stogas leis trumpam praverti plačiau jūsų akis – būkite arčiau dangaus.
Rugsėjo 18–20 dienomis, nuo 17:00 iki 22:00
Vieta: Radio City by CITUS /Radijo gamykla, Žemaičių g. 31, Kaunas
DĖMESIO: patekimas ant pastato stogo galima iš Žemaičių g. 31, priėjus pakeliamą užkardą (šlagbaumą). Sekite nurodomąsias rodykles ant grindinio, priėjus įėjimo duris pažymėtas ženklu „Radio City“ lipkite laiptais iki pat viršaus (4 aukšto). Dalyvių skaičius ant stogo ribojamas, esant dideliam srautui prašome kantrybės ir palūkėti savo eilės.
Taktinis Urbanizmas 9 – Perkrova
Landšafto dizaino festivalio metu panaudoti augalai ras savo namus partnerio „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ ofiso kiemelyje.
Objektas „TU nr. 8 – Perkrova“ bus atviras visuomenei nuo spalio 1 d. Daugiau informacijos bus netrukus. Sekite festivalio facebook informaciją.
Vieta: Laisvės al. 36, praėjimas link K.Donelaičio g.